درباره

معرفی گروه مهندسی کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی جم

گروه مهندسی کامپیوتر در سال ۱۳89 همزمان با تاسیس دانشکده فنی و مهندسی جم آغاز به کار نمود و از آن زمان تاکنون در مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر-گرایش نرم­افزار، از طریق آزمون کنکور سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، مبادرت به پذیرش دانشجو نموده است. در حال حاضر در این گروه بالغ بر 180 دانشجو در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. تعداد اعضای ثابت هیئت علمی این گروه 3 نفر است که از این تعداد دو نفر هیات علمی تمام وقت با مرتبه مربی و یک نفر دیگر در حال تحصیل دوران دکتری می­باشد. همچنین امور آموزشی این گروه توسط 1 نفر کارمند کارشناس آموزشی انجام می­شود. از مهم‌ترین زمینه‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر می‌توان به موارد زیر اشاره: سیستم‌های خبره، یادگیری ماشین، الگوریتمهای تکاملی، پردازش تصویر، داده کاوی، شبکه‌های کامپیوتری، شبکه‌های حسگر بی‌سیم، امنیت اطلاعات و شبکه­های کامپیوتری، پردازش زبان طبیعی، متن کاوی، سیستمهای بازیابی اطلاعات متنی، سیستم‌های پایگاه داده، شناسایی آماری الگو.

هدف رشته مهندسی کامپیوتر بازنمایی، پردازش، انتقال و استفاده از اطلاعات است که علوم مختلف از جمله علوم مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است تا حدی که امروزه نمی‌توان جایگاهی را مثال زد که تحث تاثیر این رشته قرار نگرفته باشد. مهندسی نرم افزار یکی از مهمترین شاخه های مهندسی کامپیوتر است که به طور ویژه با طراحی، پیاده سازی و نگهداری سیستماتیک سامانه های پیچیده و بزرگ نرم افزاری سروکار دارد. در این رشته علاوه بر پوشش جنبه های تکنیکی سیستم های کامپیوتری بر مدیریت تیم های توسعه دهنده نرم افزار و زمانبندی کارهای مرتبط با چرخه تولید نرم افزار نیز توجه می شود.

  برخی از زمینه های تحقیقاتی این گرایش عبارتست از:

·        سیستم های توزیع شده

·        معماری های نرم افزار

·        مهندسی نرم افزار

·        پایگاه داده ها و انباره داده و داده کاوی

·        متن کاوی و سیستم­های بازیابی اطلاعات

·        الگوریتم ها و مدل های محاسباتی

·        سیستم های عامل گرا

·        رایانش ابری

·        اینترنت اشیاء

·        کلان داده‌ها

با توجه به تاثیر روزافزون دانش کامپیوتر در علوم مختلف، از ابتدا تاکنون یکی از اهداف اصلی گروه مهندسی کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی جم تربیت نیروهای متخصص با دانش کارآمد و همگام با پیشرفت­های روزآمد این رشته برای ارائه خدمات مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات به سطوح مختلف جامعه، شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی بوده است. رسالت دیگر این گروه آموزشی علاوه بر انتقال دانش، ترغیب و تهییج دانشجویان به کسب جدیدترین دانش و تکنولوژیهای روز و تقویت خلاقیت و پویایی ذهن دانشجویان می باشد. علیرغم نوپا بودن گروه کامپیوتر، توجه به مسیر ادامه تحصیل و یا اشتغال دانشجویان فارغ التحصیل این رشته از دانشکده فنی و مهندسی جم، حاکی از موفقیت مجموعه در آموزش دانشجویان بوده است به طوری که از سال 1393 که اولین دسته دانشجویان این گروه فارغ التحصیل شده اند، آمار قبولی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای مطرح کشور نظیر دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه یزد، دانشگاه امام حسین، دانشگاه باهنر کرمان و ... چشگیر بوده است.

از دیگر اهداف گروه مهندسی کامپیوتر می­توان به هدایت دانشجویان برای گام نهادن در مسیر کارآفرینی یاد کرد. کارآفرینی اصل اساسی دانشگاه های نسل سوم بوده که درحال حاضر چشم انداز دانشگاه­های کشور در سالهای پیش رو، تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین می باشد. هدف دانشگاه کارآفرین تربیت نیروهاییست که علاوه بر تخصص، توانایی راه اندازی مشاغل مرتبط با رشته خود و تولید درآمد را داشته باشند. در این راستا از سال 1394 در گروه مهندسی کامپیوتر، آزمایشگاه پژوهشی-کارآفرینی تحت عنوان آزمایشگاه توسعه نرم افزار با محوریت کارآفرین در حوزه تولید محصولات نرم افزاری با ابتکار اساتید این گروه راه اندازی شد. در این آزمایشگاه دانشجویان با تواناییها و سطوح علمی مختلف در قالب تیم هایی در کنار یکدیگر اقدام به انجام فعالیت های کاربردی در حوزه محصولات نرم افزاری، یا شرکت در مسابقات و رویدادها در سطح کشور می نمایند. از جمله دستاوردهای رقابتی اعضا این آزمایشگاه در یکساله ابتدای راه اندازی، می توان به کسب مقام دوم در مسابقات ماراتون برنامه نویسی گردشگری شیراز و کسب مقام اول تا سوم رویداد شتابدهی کسب وکار دانشگاه خلیج فارس بوشهر اشاره نمود.

آمار دانشجویان گروه مهندسی کامپیوتر به تفکیک ورودی

سال ورود

تعداد

1395

47

1394

49

1393

42

1392

38

1391

39

1390

34

1389

45

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.